Sağlık hakkında tüyolar!

Çocuğunuzun Beyin Gelişimini Destekleyen Besinler

Çocuğunuzun Beyin Gelişimini Destekleyen Besinler
0 279

Erken yaşta iyi beslenme alışkanlıklarının aşılanması, uzun vadede büyük kazançlar sağlar. Çeşitli bilimsel araştırmalar, sağlıklı beslenmenin iyi uyku ve fiziksel aktiviteye yardımcı olduğunu ve bunun akademik performansın artmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. İyi yemek ayrıca daha iyi dikkat, konsantrasyon ve hafıza ile bağlantılıdır. Unutmayın, yiyecekler çocuklarınızın dikkatini dağıtmak için kullanılmamalıdır. Bunun yerine, çocuklarınızın onu zihin ve beden için bir yakıt olarak görmelerine yardımcı olun – zayıflık değil, güç olarak. İşte çocuğunuzun beyin gelişimini artırabilecek yiyecekler;

Çocuğunuzun Beyin Gelişimini Destekleyen Gıdalar

Kuruyemiş ve Tohumlar

Badem, ceviz ve keten tohumlarını düşünün Bunlar, beyin sağlığını iyileştirdiği için magnezyum, selenyum ve omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Nasıl: 1 su bardağı Badem + 1 su bardağı Ceviz + 1/2 su bardağı keten tohumu + 1 su bardağı Mishri tozu yapın. Bu tozun 1 yemek kaşığını sütle karıştırın.

Brahmi

Hafızayı ve öğrenme yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur Vücut üzerinde serinletici bir etkisi olduğu için çocuk soğuk algınlığı ve öksürük çekiyorsa bundan kaçının. Nasıl: Yatmadan önce 1 çay kaşığı Brahmi verin.

Hindistan Cevizi Yağı

MCT’lerin (Orta zincirli trigliseritler) ve antioksidanların iyi bir kombinasyonudur İyi yağları vardır – beyin için yakıt. Ayrıca, sinir sistemimizin çoğu yağdan yapılmıştır, bu nedenle sinir gelişimi için çok önemlidir. Sağlıklı pişirme için uygun hale getiren yüksek duman noktalı yağa sahiptir. Hindistan cevizi yağında bir sabji veya kahvaltı hazırlığı (poha, dalia veya upma) yapmayı deneyin.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Araştırmalar, yeşil yapraklı sebzelerin çocuklarda hiperaktiviteyi dengelemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, daha fazla yeşil yapraklı sebze yiyen çocukların hiperaktif olma olasılığı daha düşüktür. Nasıl Yapılır: Sebzelerinizi ister blendırdan geçirip makarna sosuna koyun, isterseniz suyunu sıkın ve karpuz gibi mevsim meyveleri ile karıştırın. Şekillerden renge ve faydalara kadar, sebze toplarken çocuklarınızın ilgisini çekin ve bunu eğlenceli bir aktivite haline getirin.

Çocuğunuzun Beyin Gelişimini Destekleyen Gıdalar
Çocuğunuzun Beyin Gelişimini Destekleyen Gıdalar

Beyaz Biber

Hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir Ayrıca, zihinsel yorgunluğun hafifletilmesine yardımcı olur. Sınavlar sırasında çok fazla zihinsel yorgunluk veya baskı olduğunda, bir tutam beyaz biber bunun üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Beyaz biber, beyin fonksiyonlarını iyileştirmenin yanı sıra vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan piperin adı verilen bir kimyasal içerir. Nasıl: Badem, ceviz ve mishri ile karıştırın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.