Sağlık hakkında tüyolar!

Hamilelik Sırasında Nefes Darlığı

Hamilelik Sırasında Nefes Darlığı
0 68

Hamileliğiniz boyunca nefes darlığı yaşamanız olasıdır. Bu doğaldır ve genellikle bebeğin aldığı oksijen miktarı da dahil olmak üzere siz veya bebeğiniz için herhangi bir sağlık riski oluşturmaz.

Hamileyken Nefes Almak Neden Zor?

Erken Gebelik

Vücudunuz daha yüksek miktarda progesterona uyum sağladıkça, nefes almayı artırması gerekir ve bu nefes darlığı gibi hissedilebilir. Progesteron ayrıca daha yüksek oksijen seviyelerini kana aktarmak için akciğer kapasitesini de artırır. Ancak nefes darlığı gibi hissedilen şey aslında vücudunuzun genişleyen kapasiteyi hamilelik öncesi normal nefes alma seviyelerinizle doldurmaya çalışmasıdır. Bu artan kapasiteye alışmak biraz zaman alacaktır.

Hamileliğin İlerleyen Dönemleri

Hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde nefes darlığı tipik olarak rahmin büyümesi nedeniyle diyaframınıza baskı yapmasından kaynaklanır. Doğum tarihiniz yaklaştıkça ve bebek pelvisinize doğru indikçe, biraz daha rahat nefes alabilmeniz gerekir.

Hamilelikte Nefes Darlığı
Hamilelikte Nefes Darlığı

Daha Kolay Nefes Alın

İşte hamileliğe bağlı nefes darlığınızı hafifletmek için birkaç ipucu:

  • Dik oturun veya ayakta durun – Duruşunuzu düzeltmek ciğerlerinize genişlemek için daha fazla alan sağlar.
  • Eller yukarı – Kollarınızı ve ellerinizi başınızın üzerine kaldırmak da göğüs kafesinizdeki baskıyı azaltarak yer açar.
  • Sakin olun – Nefes darlığı hissettiğinizde, kalbinizin ve ciğerlerinizin çalışmasını azaltmak için hızınızı yavaşlatın.
  • Aerobik egzersiz – Nefes darlığı hissetmediğinizde egzersiz yapmak nefes almayı iyileştirir ve nabzınızı düşürür.
  • Nefes egzersizleri – Derin nefes alıp vermek de genel nefes alıp verme kapasitenizi geliştirecektir.

Uyarı İşaretleri

Nefes darlığı yaşayan hamile kadınlar semptomlarını izlemeli ve durumları kötüleşirse doktorlarını bilgilendirmelidir. Aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasına sahipseniz, bu tıbbi bir acil durumdur:

  • Şiddetli nefes darlığı
  • Tam cümlelerle konuşma zorluğu
  • Göğüs ağrısının eşlik ettiği nefes darlığı
  • Nefes darlığı ile birlikte yüzde veya karında şişme (bu alerjik bir reaksiyon olabilir)
  • Ani, beklenmedik nefes darlığı

Herhangi bir nefes darlığını izledikçe, bunu tipik olarak ne zaman yaşadığınızı öğreneceksiniz. Bu deneyimleri düzenli ziyaretlerinizde doktorunuzla konuştuğunuzdan ve sağlık ekibinize herhangi bir düzensizliği bildirdiğinizden emin olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.