Sağlık hakkında tüyolar!

Kadınların Ruh Sağlığını İyileştirmesinin 5 Yolu

0 120

Ruh sağlığı, kadınlar için benzersiz zorluklar doğurur. Bir kadının vücudu yaşamı boyunca sürekli değişir ve yeni amaçlara ve algılara uyum sağlaması için ona baskı yapar. Ergenlik, hamilelik ve doğum, menopoz – bunların hepsi kadınları yeni bedenler ve etraflarındaki dünyaya uyum sağlamanın yeni yolları ile hesaba katmaya zorlar. Bu fiziksel değişikliklerden bazıları, perinatal depresyon, premenstrüel disforik bozukluk ve perimenopozla ilişkili depresyon gibi kadınlara özgü zihinsel durumları tetikleyebilir.

Ruh Sağlığınızı Güçlendirmenin Yolları

Ruh sağlığınızı yönetmek için stratejiler çok çeşitlidir ve bir kadın için işe yarayan şey mutlaka bir diğerine çekici gelmeyebilir. Bir arkadaşınız için işe yaradığı için bir aktiviteyi sürdürmek yerine, ilgi alanlarınıza dayalı olarak kendiniz için benzersiz bir strateji geliştirmeye odaklanın. İşte beş öneri:

  1. D vitaminini artırdığı ve ruh halinizi yükselttiği gösterilen günde en az 15 dakika güneş ışığı alın.
  2. Fırsat buldukça doğada yarım saat geçirin. İster parkta, ister nehirde veya sahilde olsun, doğa refahı artırır.
  3. Yerel bölgenizde neler olduğunu keşfederek kısa bir geziye çıkın. Bir manzara değişikliği yaşamak, çok ihtiyaç duyulan uyarımı sağlayabilir ve kaygıyı azaltabilir.
  4. Cihazlardan çıkarın. Akıllı telefonunuzu, tabletinizi ve dizüstü bilgisayarınızı kapatmak ve/veya geride bırakmak, mesajların sürekli akışını ve kesintiye uğramasını durdurur ve rahatlamayı ve gerçek hayatta yeniden bağlantı kurmayı getirebilir.
  5. Bağışlama alıştırması yapın. Başkalarını ve hatta kendilerini affedenler, daha iyi zihinsel sağlık ve yaşam doyumu bildirmektedir.

Fiziksel mesafe kurallarını göz önünde bulundurarak arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ulaştığınızdan, bağlantıda kaldığınızdan, kahkahaları paylaştığınızdan ve yeni anılar oluşturduğunuzdan emin olun.

Kadınların Ruh Sağlığını İyileştirmesinin 5 Yolu
Kadınların Ruh Sağlığını İyileştirmesinin 5 Yolu

Zihin-Beden Sağlığı Bağlantısı

Ruh sağlığı ve fiziksel sağlık benzer, ancak farklıdır. Örneğin, zihin ve mide-bağırsak sistemi arasında bir bağlantı olduğunu ve birçok psikolojik durumun fiziksel rahatsızlıklar olarak tezahür ettiğini biliyoruz. Fiziksel sağlık, daha çok kişinin ömrünün uzunluğu ile ilgilenirken, zihinsel sağlık, bir kişinin hem uzun ömürlülüğü hem de yaşam kalitesi ile ilişkilidir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı zihinsel bakış açınızı iyileştirecektir. Bu, orta derecede alkol alımını, besleyici bir diyet yemeyi ve hoşunuza giden bir egzersiz pratiği bulmayı içerir. Yaşam zorluklarınızı nasıl yönettiğiniz, günlük yaşamınız ve başkalarıyla olan ilişkileriniz üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Ne Zaman Profesyonel Yardım Alınmalıdır?

Günlük kavgalarda bile, eğitimli bir profesyonelden konuşma terapisi almak genellikle iyi bir fikirdir. Başkalarından kopuk hissediyorsanız, kendiniz hakkında aşırı derecede olumsuz hissediyorsanız veya kendinize fiziksel olarak bakmıyorsanız, bunlar profesyonel yardım aramanız için işaretlerdir. Umutsuzluk, intihar düşünceleri veya yasal ya da yasa dışı maddelere bağımlılıkla mücadele ediyorsanız, bir tıp uzmanı sizi sağlıklı yaşama giden doğru yolda yönlendirebilir.

Doyumlu bir hayat yaşamak, arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte şimdide olmak ve topluma ve gelecek nesillere olumlu katkılarda bulunmak istiyorsanız, nöropsikolojik sağlık muazzam bir değere sahiptir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.