Sağlık hakkında tüyolar!

Ruh Sağlığını Artırmak İçin İpuçları

Ruh Sağlığını Artırmak İçin İpuçları
0 299

Ruh sağlığı, duygusal, psikolojik ve sosyal refahı içeren, yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Akıl sağlığımızın durumu, nasıl düşündüğümüzü, hissettiğimizi, davrandığımızı, seçim yaptığımızı ve başkalarıyla nasıl ilişki kurduğumuzu etkiler. İyi bir ruh sağlığı, hiçbir akut akıl hastalığı ile aynı şey değildir, tıpkı iyi fiziksel sağlığın şu anda hiçbir hastalık veya yaralanma ile aynı olmadığı gibi. Zihinsel sağlığınızı korumak, fiziksel sağlığınızı korumak gibi, tutarlı bir rutin ve iyi sağlık-hijyen alışkanlıkları gerektirir.  İşte günlük ruh sağlığına iyi gelen şeyler;

Ruh Sağlığını Artırmak
Ruh Sağlığını Artırmak

Ruh Sağlığını Güçlendirme

  • Kişisel Bakım. Bu, zihinsel sağlığınızı korumada rol oynar. Öz bakım, hayatı güzelleştiren şeyler yapmak için zaman ayırmak demektir. Bazıları için bu, haftalık bir film gecesine kendinizi şımartmak olabilir. Diğerleri okumak, arkadaşlarla konuşmak, köpük banyosu yapmak veya uzun (veya kısa) bir yürüyüşe çıkmak için harcanan zamandan hoşlanır. Her hafta birkaç küçük öz şefkat davranışı, nasıl hissettiğimizde büyük bir fark yaratabilir.
  • Yeterli uyku almak. Dinlenme, iyi sağlık, zihinsel ve fiziksel için çok önemlidir. Bir programa bağlı kalın, her gün aynı saatte uyanın ve yatın. Bir rüzgar azaltma rutini oluşturun. En rahat pijamanızı giyin, dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın ve uzun ve güzel bir uykuya dalın.
  • Stresle nasıl başa çıkacağınızı öğrenin. Stres hayatın bir parçasıdır. Başa çıkma becerileri geliştirmek, stresin sizi ne kadar etkilediğini ve ne kadar dirençli olduğunuzu değiştirebilir. Derin nefesler, yerinde harika bir stres azaltıcıdır. Kaslarınızı bilinçli olarak gevşetmek stresli bir anı yayabilir. Yani favori bir şarkıyı dinleyebilir veya komik bir video izleyebilir. Uzun vadede, zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı kalmamıza yardımcı olan araçlar, stresle başa çıkmamıza yardımcı olan araçlarla aynıdır: iyi uyku ve beslenme, egzersiz, kişisel bakım, başkalarıyla bağlantı ve bu makalede bahsedilen diğer ipuçları. 
  • Rutininizi canlandırın. İnsanlar iyi bir rutini sever ve çoğu zaman onların sunduğu güvenlik ve emniyet hislerinden zevk alırız. Ama biraz hız değişikliği gününüzü canlandırabilir. Yeni bir şekilde çalışmak için sürün veya farklı bir koşu rotası seçin. Duvarlarınızdaki veya oturma odanızdaki mobilyaları yeniden düzenleyin. Yeni bir tarif yapın. Dişlerinizi karşı elinizle fırçalayın.
  • Kendinize nezaketle davranın. Öz eleştiriye ve olumsuz kendi kendine konuşmaya dikkat edin. İç eleştirmeniniz size iyilik yapmıyor. Belki de iç eleştirmeninizin farkında bile değilsiniz – iç monologunuzu dinlemeye başlayın ve eleştirmeni duyduğunuzda, duymak istemediğinizi söyleyin. Eleştirmeni susturma alıştırması yaptıktan sonra, eleştirmeni, sizinle ilgili iyi şeyleri fark eden bir iç müttefikle değiştirmeye çalışın.
  • Gerektiğinde hayır deyin. Hedefinize ve önceliklerinize odaklanın ve çok fazla üstlendiğinizi hissetmeye başlarsanız, yeni görevlere ‘hayır’ veya ‘şu anda değil’ deyin. Günün sonunda, başardığınız her şeyin farkında olun ve anlatıyı elde edemediğiniz şeylere çevirmemeye çalışın.
  • İyi yiyin ve bol su için. Vücudunuza ne koyduğunuz, nasıl hissettiğinizi etkiler. Lif ve su dahil olmak üzere iyi bir besin dengesi elde etmek, ruh haliniz üzerinde dengeleyici bir etkiye sahip olabilir. Şekerli veya aşırı işlenmiş gıdalar kan şekeri seviyenizi yükseltir ve daha sonra düşerek kendinizi yorgun, huysuz ve hatta dengesiz hissetmenize neden olur. B12 vitamini, selenyum, folat, omega-3 yağ asitleri, demir, çinko ve kalsiyum gibi belirli besinlerin çok azı depresyonla ilişkilendirilmiştir. Renkli meyve ve sebze çeşitleri, bol protein ve makul miktarda sağlıklı yağ içeren öğünleri hedefleyin.
  • Kendinizi iyi insanlarla kuşatın. Arkadaşlıklarımız ve ilişkilerimiz bazen zihinsel sağlığımıza yardımcı olabilir (veya zarar verebilir), bu nedenle destekleyici, nazik ve olumlu insanlarla etkileşimler aramak önemlidir. Yeni insanlara ulaşmak zor ama değerli olabilir. Düzenli olarak gittiğiniz her yerde birlikte olmak isteyeceğiniz pozitif insanları arayın: iş, okul, kilise ve hatta spor salonu başlamak için harika yerlerdir.
  • Uyuşturucu ve alkolden kaçının. Uyuşturucuya hayır deyin ve alkol kullanımınızı minimumda tutun.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.