Sağlık hakkında tüyolar!

Zor Kilo Verenler İçin Diyet Listesi

Zor Kilo Verenler İçin Diyet Listesi
0 186

Bazı kişiler için kilo olmak bazı kişiler içinde kilo vermek normalden daha zordur. Kilo almak veya vermek için vücut yapıları diğer kişiler kadar yatkın olmayabilir. Bu gibi durumlarda daha farklı şekillerde diyetler uygulamak ve beslenme düzeninde değişiklikler yapmak gerekebilir. Eğer düzenli bir program oluşturulur ve doğru bir beslenme şekli ile beslenilirse kilo almak veya vermek zaman içerisinde daha kolay bir hal alacaktır.

Zor Kilo Vermek

Bazı kişiler beslenme düzenlerinde yaptıkları küçük bir düzenleme ile oldukça kolay kilo verebilirler ancak bazı kişiler için bu durum daha zordur. Bu durum bir çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Gerek yavaş işleyen sindirim sistemi gerekse kalıtsal bir hastalıktan dolayı kilo verme süreci uzayabilir. Zor kilo vermek genellikle sindirim sistemi ile alakalı durumlardan meydana geldiğinden dolayı sindirim sistemini hızlandıracak gıdalar tüketmek ve sıvı ağırlıklı beslenmek oldukça doğru bir adım olacaktır.

Zor Kilo Verenler İçin Diyet Listesi
Zor Kilo Verenler İçin Diyet Listesi

Örnek Diyet Listesi

Zor kilo veren kişilerin diyet listesi normal diyet listelerinden biraz daha farklıdır. Bazı durumlarda sadece diyet yapmak yeterli olmayabilir ve bazı egzersizlerle desteklemek gerekir. Metabolizması yavaş olan ve zor kilo verenler için diyet listesi şu şekilde oluşturulabilir;

Sabah: Domates, salatalık, yeşil biber, maydanoz, roka veya nane tüketilebilir. Yanında en fazla iki adet haşanmış yumurta tüketilmelidir. İsteğe bağlı olarak en fazla 5 adet ceviz de bir sonraki öğüne kadar sizi oldukça tok tutacaktır. Sabah öğününde kesinlikle ekmek tüketilmemelidir.

Öğlen: İstediğiniz herhangi bir çorba çeşidi tüketebilirsiniz. Ancak yağsız olmalıdır. Aynı şekilde yanında domates, salatalık ve yeşillik çeşitleri tercih edilmelidir. Öğle yemeğinize ek olarak bir kase yoğurdun içine 1 çay kaşığı toz zerdeçal karıştırıp tüketmek sindirim sisteminizi hızlandırmaya destek olacaktır.

Ara Öğün: Çok açlık hissettiğiniz durumlarda açlığınızı bastırmak için herhangi bir çeşit meyve, yoğurt veya taze lor tüketebilirsiniz. Yanında en fazla 5 adet ceviz tüketmek akşam öğününe kadar sizi oldukça tok tutacaktır.

Akşam Yemeği: Günün son öğünün en hafif gıdaların tüketilmesi gereken öğünüdür. Bu öğünde genellikle salata ve yoğurt tüketmeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda en fazla 5 adet ceviz yemekte sizi oldukça tok tutacaktır. Bu gıdalar sizi hiç doyurmuyor ve açlığınızı bastırmıyorsa minimum miktarda bir çeşit mevsim meyvesi tüketebilirsiniz.

Diyeti Sporla Desteklemek

Eğer zor kilo veriyorsanız diyet yaparken aynı zamanda sporla desteklemelisiniz. Spor yapmak metabolizmayı hızlandırmak için oldukça önemlidir ve kilo verme sürecinde tavsiye edilir. Düzenli aralıklarla spor yapmak gerekir. Eğer spor yapmak mümkün değilse öncelikle hafif ve zamanla tempolu olarak yürüyüş yapılmalı ve adım sayıları dikkate alınmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.