Sağlık hakkında tüyolar!

Evde Yapılabilecek Hafızayı Güçlendiren Beyin Egzersizleri

Evde Yapılabilecek Hafızayı Güçlendiren Beyin Egzersizleri
0 446

Pek çok insan hafızasını güçlendirmenin yollarını arar – yaşadığımız tüm güzel, olumlu deneyimleri hatırlayabilseydik harika olmaz mıydı? Beyniniz, vücuttaki diğer kaslar gibi, zihinsel egzersizlerle eğitilebilir. Bu egzersizler hafızanızı geliştirmenize, odaklanmanızı artırmanıza ve zihninizi güçlendirmenize yardımcı olabilir. İşte deneyebileceğiniz pratik beyin egzersizleri bir listesi:

Yeni Bir Beceri Öğrenin

Zihninizi çalıştırmanın en iyi yollarından biri yeni şeyler öğrenmektir. Denemek istediğin bir aktivite varsa, neden internette mevcut öğretici videolara bakmıyorsun ve istediğin her şeyi öğrenmeye başlamıyorsun!

Yeni beceriler edinmek için en önemli tavsiyelerimden biri, bir müzik aleti çalmayı öğrenmektir. Böyle bir aktivite keyifli olabilir ve odaklanma ve hafızanızı geliştirmekten, bir melodiyi veya şarkıyı nasıl çalacağınızı başarılı bir şekilde öğrendiğinizde üretkenlik duygunuzu arttırmaya kadar, zihniniz üzerinde çok sayıda olumlu etkiye sahip olabilir.

Başka bir seçenek de yeni bir dil öğrenmektir. Araştırmalar, iki dil bilenlerin alışveriş listelerini, adları ve yönergeleri akılda tutmada daha iyi olduğunu ve birden fazla dil konuşmanın Alzheimer ve bunamayı bile önleyebileceğini gösteriyor.

Kağıt Oyunları Oynayın

Kart oyunları oynamak eğlenceli ve basit bir eğlence gibi görünebilir, ancak aynı zamanda hafızayı güçlendiren faydaları da olabilir!

İster tek kişilik bir solitaire oyunu, ister evinizin üyeleriyle bir tur Uno oynayın, bu eğlenceli egzersizler hafızanızı ve bilişsel becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Hatta her kartın nerede olduğunu takip etmeye çalışabilirsiniz; bu, hafızanızı geliştirmenize ve ayrıca oyunda daha iyi olmanıza yardımcı olabilir. Hangi oyuncunun hangi kartlara sahip olduğunu mantıklı kararlarla anlamayı öğreneceksiniz ve hatta neredeyse her seferinde kendinizi kazanırken bulabilirsiniz!

Hafızayı Güçlendiren Beyin Egzersizleri
Hafızayı Güçlendiren Beyin Egzersizleri

Hafızadan Haritalar Çizin

Yeni deneyimler ve yerler genellikle güçlü anılar oluşturur, bu nedenle zihninizi ziyaret ettiğiniz yeni bir yere geri götürün ve önemli ayrıntıları ve gözlemleri hatırlayıp hatırlayamadığınızı görün. Hatta, önemli ilgi çekici noktaları not ederek, hafızanızdan bir yerin haritasını çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bunu zor buluyorsanız, çok aşina olduğunuz yerlerden başlamayı deneyin.

Zamanla, mekansal farkındalığınız ve şeyleri gözlemleme kapasiteniz gelişecektir. Sadece geçtiğiniz sokakları ve yolları hatırlayarak başlayabilirsiniz, ancak dükkanların adları ve geçtiğiniz binaların mimarisi gibi daha ince detayları ezberlemek için gelişebilirsiniz. Haritaları bu şekilde oluşturmak, hatırlama becerilerinizi önemli ölçüde geliştirir ve bu alıştırma, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görsel okuryazarlığı geliştirmenin bir yolu olarak bile kullanılmıştır. Bu uzamsal farkındalık egzersizlerini yapmaya devam ederseniz, sonunda çevrenizin ayrıntılarını hatırlayabilecek ve gerçekten harika haritalar çizebileceksiniz!

Zihinsel Matematik Yapın

Matematik bazen zor olabilir ama kesinlikle zihninizi harekete geçirir. Ayrıca, ne kadar çok yaparsanız, zihniniz karmaşık hesaplamalar yapmakta o kadar iyi olur ki bu da sahip olunması yararlı bir beceri olabilir.

Hafızanızı geliştirmek için matematik pratiği yapmak istiyorsanız, basit problemleri zihninizde kalem ve kağıt olmadan çözmeyi deneyin. Basit denklemlerle başlayabilir ve daha iyi hale geldikçe daha karmaşık olanlara geçebilirsiniz. Başlamak için mükemmel bir yer, üç eksi yedi ekleme oyunudur. Tek yapmanız gereken rastgele üç basamaklı bir sayı düşünmek, ona üç eklemek ve sonra yedi çıkarmak. Yapabildiğiniz kadar devam edin!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.