Sağlık hakkında tüyolar!

Reflü Nedir, Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Reflü Nedir
0 188

Gastroözofageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna (boğaz) geri geçerek yemek yedikten sonra geğirme, şişkinlik ve mide bulantısı gibi semptomlara neden olduğu bir durumdur. Genellikle, alt özofagus büzgeni bunun olmasını engeller, ancak bu büzgen basınç altına alındığında ve kısmen sindirilmiş yiyecekler ve mide asidi boğazınıza aktığında yanma hissine neden olur.

Soğan ve sarımsak gibi yiyecekler ve alkol, kahve ve gazlı içecekler gibi içecekler reflü semptomlarına neden olabilir veya bunları şiddetlendirebilir ve turunçgiller de dahil olmak üzere asitli yiyecekler midenin durumunu daha asidik hale getirebilir. Ancak reflüye ne sebep olur ve hangi belirtilere dikkat etmelisiniz? Bu durumu tedavi etmenin yolları da dahil olmak üzere, öğrenmek için okumaya devam edin.

GÖRH (Asit Reflü) Nedir?

GÖRH, sık sık mide ekşimesi nöbetleri, yiyecek veya mide asidinin regürjitasyonu ve bazen göğüs ağrısı ve mide bulantısı ile karakterizedir. Aşırı kilolu veya obez olanlar, sigara içenler ve hamile kadınların GÖRH semptomları yaşama olasılığı daha yüksektir ve bazen ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkabilirler.

Bir dizi insan için mide ekşimesini kontrol etmek için antasitlere güvendiğini, ancak bunların altta yatan durumu iyileştirmediğidir. Birçok insan, mide asidini nötralize eden antasitler gibi ilaçlar veya mide asidini azaltan ilaçlar (histamin blokerleri olarak bilinir) semptomları hafifletmek için kullanır, ancak bunlar mide asidinden zarar görmüş iltihaplı bir yemek borusunu iyileştirmez. Diğerlerine, daha güçlü asit blokerleri olan ve hasarlı özofagus dokusunun iyileşmesi için zaman tanıyan proton pompa inhibitörleri reçete edilebilir. Bazen doktorlar ameliyat önerebilir.

Reflü Belirtileri
Reflü Belirtileri

GÖRH Belirtileri

GÖRH semptomları yetişkinlerin %14-20’si tarafından yaşanır ve bu da onu yaygın bir sorun haline getirir.  Bunlar arasında, yemeklerden sonra genellikle şişkinlik, geğirme ve mide bulantısı ile birlikte göğüs ve boğazda yanma hissi vardır. Birçoğu için bu semptomlar zahmetli olsa da, bazı durumlarda özofajit, ülser, aspirasyon pnömonisi ve Barrett’s özofagusu gibi ciddi sonuçlara yol açabilir – yemek borusunu daraltan aşırı asit nedeniyle iltihaplanma ve yara izinden kaynaklanan bir durum. GÖRH için en önemli semptomlar;

  • Göğüste yanma hissi (mide ekşimesi olarak da bilinir): genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkar ve geceleri veya uzanırken daha kötü olabilir
  • Yiyecek veya ekşi sıvının regürjitasyonu
  • Üst karın veya göğüs ağrısı
  • Disfaji (yutma güçlüğü)
  • Boğazda bir yumru hissi 

GÖRH Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

GÖRH için en etkili tedaviler, bir incelemeye göre, yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra proton pompası inhibitörlerinin ve laparoskopik fundoplikasyonun (anahtar deliği prosedürü) kullanımını içerir. Endoskopik tedavilerin daha az etkili olduğu gösterilmiştir.

Özellikle diyet, tedavi olarak listelenen diyet değişiklikleri ile GÖRH’yi kontrol etmenin etkili bir yoludur. Diyet yönetimi gibi farmakolojik olmayan tedavilerin şu anda GÖRH’yi yönetmenin en iyi yolu olarak kabul edildiğini ve farmasötikler veya cerrahi düşünülmeden önce denenmesi gerektiğini göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.