Sağlık hakkında tüyolar!

Sırt ve Bel Ağrısı Çekenler Nasıl Yatmalı?

Sırt ve Bel Ağrısı Çekenler Nasıl Yatmalı?
0 136

Bazı sabahlar yataktan kalkmak yeterince zor olabilir. Ancak bel ağrısı ile uyandığınızda, yataktan kalkmak ve güne başlamak daha da zor olabilir. Bel ağrınıza neden olabilecek birçok sorun olsa da, birçok insanın gözden kaçırdığı bir neden nasıl uyuduğunuzdur.

Bireysel uyku ihtiyaçları farklılık gösterse de ortalama bir insan gecede beş ila 10 saat arasında uyur. Tüm gününüzü iyi bir duruş, ayakta çalışma masası kullanma ve destekleyici ayakkabılar giyme gibi alışkanlıkları uygulayarak geçirebilirsiniz, ancak vücudunuzun gece boyunca nasıl konumlandığını düşünmezseniz, bu alışkanlıklar ters etki yaratabilir.

Ancak birçok insan için uyku şeklini değiştirmek yılların, hatta on yılların alışkanlıklarını tersine çevirmeyi gerektirebilir. Neyse ki, bel ağrısını hafifletmek için yapabileceğiniz şeylerin çoğu uyku şeklinizi tamamen değiştirmenizi gerektirmez. Bunun yerine, aşağıdaki gibi basit ayarlamalar yapabilirsiniz:

Mide Uykusundan Kaçınmak

Nasıl uyursanız uyuyun sırt ağrısı yaşayabilirsiniz, ancak yüzüstü uyuyan kişiler buna özellikle yatkın olabilir. Karın üstü uyumak omurganızın doğal eğrisini düzleştirebilir ve boynunuzun bir tarafa dönük olması da boynunuzda ve omuzlarınızın arasında ağrıya neden olabilir. Karnınızın üzerinde uyumaktan kesinlikle vazgeçemiyorsanız, omurganıza destek sağlamak için leğen kemiğinizin ve alt karnınızın altına bir yastık yerleştirerek ayarlamalar yapın.

Bel Ağrısı Çekenler Nasıl Yatmalı?
Bel Ağrısı Çekenler Nasıl Yatmalı?

Rahat Uyumak için Yastık Kullanmak

Yastıklar sadece karın üstü uyuyanlar için değildir; nasıl uyursanız uyuyun sırt ağrısını önlemeye yardımcı olabilirler. Destek için yastık kullanmak omurganızı hizada tutabilir ve doğal eğrisini koruyabilir.

Sırt üstü uyuyorsanız dizlerinizin altına bir yastık yerleştirin. Yan yatıyorsanız, dizlerinizin arasına bir yastık yerleştirin veya geceleri yüzüstü dönmenizi önlemek için tüm vücudunuzu kaplayan bir yastık kullanın.

Yataktan Yavaşça Kalkmak

Muhtemelen sabahları yataktan nasıl kalktığınıza hiç dikkat etmemişsinizdir, ancak yataktan hızlıca kalkan veya yataktan çabucak kalkan biriyseniz, sırt ağrınızın kaynağı bu olabilir. Hızlı sarsıntılar ya da dönme hareketleri, özellikle de gün boyunca ‘ısınmamışlarsa’ kaslarınızı şok edebilir.

Bunun yerine, daha yavaş bir yaklaşım benimseyin. Yataktan kalkarken, dizlerinizi bükerek yatağınızın kenarına doğru dönün. Ellerinizle kendinizi destekleyerek bacaklarınızı yere doğru sallayın ve ayağa kalkmadan önce duraklayın. Benzer şekilde, yatağa girdiğinizde yatağınızın kenarına oturun. Ellerinizle kendinizi destekleyerek, yan yatmaya geçmek için dizlerinizi bükün ve kaldırın. Bu daha yavaş, daha nazik hareketler ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir.

Yeni Yatak Almak

Yeni bir yatak satın alalı ne kadar oldu? Eğer 10 yıl veya daha fazla olduysa, yeni bir yatak aramanın zamanı gelmiş olabilir. Yatağınız, sırtınıza ve omurganıza destek sağlamak için bir dereceye kadar sertliğe sahip olmalıdır; çok yumuşak yataklar rahat olabilir ancak uzun vadeli sağlığınız için en iyi seçenek değildir.

Yatak alışverişi göz korkutucu olabilir, ancak birçok şirket artık seçtiğiniz yatağın sizin için doğru olduğundan emin olmak için 90 gün boyunca bir ürünü denemenize izin veriyor. Yatırım yapmadan önce bir deneme sürüşü yapmayı düşünün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.