Sağlık hakkında tüyolar!

Uykuyu Teşvik Eden 7 Yiyecek

Uykuyu Teşvik Eden 7 Yiyecek
0 7.577

Çocuklar kadar protesto ettiğimiz bir şeyin, yetişkinler kadar değer verdiğimiz bir şeye dönüşeceğini kim bilebilirdi? Artan iş ve kişisel taleplerimiz, geceleri akıllı telefonlarımızın fişini çekemememiz veya maalesef bizi ayakta tutan stres nedeniyle, ülke çapında uykuyu mahrum bırakmakta. Uzmanlar göre, gecede 7 saatten az uyku yoksunluğu sinirlilik, endişe, motivasyon veya enerji eksikliği, unutkanlık ve hatta kötü kararlarla ilişkilendirilmiştir. Uyku, genel refahımızı ve yaşam kalitemizi etkileyen karmaşık sağlık bulmacasının bir başka önemli parçasıdır.

Ve sağlığımızla ilgili çoğu şeyde olduğu gibi, yediğimiz yiyecekler ve yaptığımız faaliyetler de etki yaratabilir. Aniden sağlam bir gece uykusu alacağınızı garanti edecek sihirli bir değnek veya sihirli bir silah olmasa da, işlenmemiş, bütün gıdalardan zengin bir diyet başlamak için harika bir yoldur. Aşağıda, uyku kalitenizi olumlu yönde etkileyebilecek veya dinlendirici bir uyku gecesini teşvik edebilecek yedi yiyecek bulunmaktadır.

Uykuyu Teşvik Eden Yiyecek
Uykuyu Teşvik Eden Yiyecek
  1. Süt. Çoğumuz muhtemelen bir bardak ılık süt içmenin uykunuzu getireceğini duymuşuzdur, ancak bazı uyku uzmanları, özellikle ılık sütü yatma vaktiyle ilişkilendirirseniz, bu etkinin muhtemelen psikolojik olduğunu öne sürüyor. Etki önemli olsun ya da olmasın, süt, daha sonra uykuyu tetikleyen melatonine dönüştürülen iyi hissetme hormonu serotonine dönüştürülen amino asit triptofanı içerir.
  2. Vişne Suyu. Yapılan bir araştırma, ekşi vişne suyu alımının toplam melatonin alımını artırdığını buldu – vücudunuzun sirkadiyen ritminde veya vücudun ışığa tepki veren doğal günlük döngüsünde rol oynayan iyi bilinen uykuyu destekleyen hormon. Vişne suyunu içen bireyler daha uzun uyudu ve uyku kaliteleri arttı. Ev yapımı granolanıza kurutulmuş vişne eklemeyi veya yatmadan önce smoothie’nize vişne suyu eklemeyi deneyin.
  3. Ceviz. Yapılan bir araştırmaya göre ceviz, her ikisi de uykunun düzenlenmesinde rol oynayan toplam serotonin ve melatonin içeriğine bağlı olarak uykunun iyileştirilmesine katkıda bulunabilir. Ceviz ve uyku üzerine araştırma az olsa da, kalp sağlığına iyi gelen bu yemiş, sağlığı geliştirici özellikleri nedeniyle yemeklere, atıştırmalıklara ve smoothielere dahil etmek için iyi bir seçimdir.
  4. Sebzeler ve Meyve. Meyve ve sebzelerinizi yemek için başka bir nedene ihtiyacınız varsa, buyrun! Vücudumuzu çok sayıda kronik hastalıktan korumanın yanı sıra, düzenli meyve ve sebze alımı da uykunuzu iyileştirebilir. Araştırmalar, aşırı işlenmiş gıdaların daha yüksek alımı ile düşük meyve ve sebze alımının, düşük uyku kalitesi ve daha kısa uyku süresi ile ilişkili olduğuna işaret etmiştir.
  5. Yulaf ve Diğer Kompleks Karbonhidratlar. Öncelikle yavaş sindirilebilen kompleks karbonhidratlar olmak üzere karbonhidrat yemek, uykuyu teşvik etmek için de faydalı olabilir. Örneğin yatmadan önce küçük bir kase yulaf ezmesi, uykuya dalma sürenizi kısaltmaya yardımcı olabilir.
  6. Bitter çikolata. Çikolata sevenler, sevinin. Bitter çikolata, potansiyel olarak artan serotonin seviyelerine sahip belki de en iyi bilinen besin kaynağıdır. Akşam yemeğinden sonra, tatlı ihtiyacınızı gidermek ve iyi bir gece uykusunu teşvik etmek için en az %70 kakao içeren küçük bir parça bitter çikolata yiyin.
  7. Papatya çayı. Papatya çayı yıllardır sinirleri yatıştırmak, uykusuzluğu önlemek ve uykuyu teşvik etmek için vazgeçilmez bir içecektir. Papatya, uykuyla bağlantılı faydalarının yanı sıra anti-enflamatuar faydalar ve hatta kemik yoğunluğu koruması da sunar. Sağlıklı uykuyu ve genel olarak zindeliği desteklemek için üzerine biraz bal gezdirerek ılık bir bardak yudumlayın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.