Sağlık hakkında tüyolar!

Diş Ağrısını Ne Geçirir?

Diş Ağrısını Ne Geçirir?
0 194

Diş ağrısı, birçok insanın şikayet ettiği sağlık problemlerindendir. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilen diş ağrısı, yemek yemenizi hatta su içmenizi bile zor bir hale sokabilir. Bundan dolayı soruna acil bir şekilde çözüm aramak zorunda kalırsınız. Bu tip ağrılar kolay kolay geçmez. Bundan dolayı biraz sabretmek gerekir. Peki, diş ağrısını ne geçirir?

Diş Fırçalamak

Eğer ağrıyan dişiniz çürük ise fırçalama yaparak ağrısının geçmesini sağlayabilirsiniz. Yediklerinizin kırıntıları bu çürüklerin arasına girdiğinde ağrı oluşmasına neden olur. Kırıntılı dişlerinizden çıkarmak için yapabileceğiniz en iyi şey ise diş fırçalamaktır. Ağrının etkilerini azaltan en etkili yollardan biri budur.

Diş Ağrısını Ne Geçirir?
Diş Ağrısını Ne Geçirir?

Gargara Yapmak

Tuzlu suyla sirkeli suyu karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Bu gargaranın amacı, ağrıyan dişin uyuşmasını sağlamaktır. Gargara sayesinde uyuşma meydana gelecektir. Ayrıca hazırlanan karışım dezenfekte özelliğine sahiptir. Bu sayede dişteki bakteriler ve mikroplar hızlıca yok olabilir. Aynı zamanda ağrıdan dolayı şişlik var ise bu uygulama sayesinde şişliğin dinmesi de mümkün hale gelir.

Dişin Üzerine Sarımsak Koymak

Sarımsağın bakteri yok edici bir etkisi vardır. Yarım diş sarımsağı ağrı çeken dişin üzerine koyunuz ve dişinizle bastırınız. Bir süre bu şekilde beklemeniz sarımsağın etki etmesini sağlayacaktır. Bu esnada dişinizde ağır bir zonklama meydana gelebilir. Ancak bu zonklama sonucunda ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

Karanfil Yağı Kullanmak

Karanfil, antiseptik bir özelliğe sahiptir. Yağı, ağrımakta olan dişinize uyguladığınızda ağrı şiddetinin yavaş yavaş gittiğini görebilirsiniz. Diş macunlarının çoğunun yapımında karanfil yağı kullanılır.

Diş Ağrısını Geçiren Diğer Şeyler

Diş ağrısını geçiren diğer şeyler şunlardır:

  • Buz terapisi yapmak.
  • Karbonatlı su ile gargara yapmak
  • Zerdeçallı suyla gargara yapmak.
  • Çörek otu ile sirke karışımını kaynatıp, soğuyunca gargara yapmak
  • Karabiber tüketmek.

Gibi uygulamalarla da diş ağrısını geçirebilirsiniz. Dişlerde meydana gelen ağrılar kimi zaman şiddetli hale gelir. Bu hale gelen ağrılar dayanılmaz bir hal alır. Ara sıra şiddetlenen ağrılar, iltihaplanma meydana geldiğini gösterir. Bu durumda ise diş hekimine giderek antibiyotik almanız gerekir. Aksi halde yapacağınız hiçbir şey işe yaramaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.